Přehled příjmů: Září 2013

pohodaMinulý měsíc byl vcelku hektický, věnoval jsem se jedné větší zakázce ve firmě a tak jsem se dostal k psaní reportu za září až nyní. Jednoduše shrnuto: Září potvrdil trend konce prázdnin – klesající příjem z tradiční PPC reklamy, nestálost příjmu z prodeje článků a odkazů, které někdy připomínají jízdu na horské dráze a slabší poptávku i v oblasti pay per post systémů.  Naopak příjemné překvapení se konalo opět v oblasti příjmu z affiliate.

Struktura pasivního příjmu v září 2013

8/13 9/13 % změna
PPC reklama 10405 9622,5 -8%
Affiliate 10203 21577 +111%
Podíly a dividendy 31090 32568 +5%
Umístění dodaných článků 24710 12890 -48%
Prodej odkazů 12802 10050 -22%
Pay per post 10444 6568 -37%
Pay for tweet 442 503 +14%
Prodej eknihy 1617 3961 +145%
Prodej trafficu 1234 651 -47%
Prodej licencí, pronájmy 0 1499
Celkem pasivní příjem 102947 99889,5 -3%

Rozbor jednotlivých položek mého příjmu z on-line

Celkově příjem oproti rekordnímu srpnu byl o 3% nižší. I tak by stačilo jen doslova pár korun a mohl jsem si opět sáhnout na stotisícovou hranici bez DPH.

Celkově klesá příjem z PPC reklamy. Nevěnoval jsem se příliš analýze, proč k tomu dochází a ani jsem příliš nereagoval na změny ve formátech a zobrazování reklam. Takže možná, že bych se měl v budoucnu zaměřit právě na to. Často drobná změna formátu, barev a vhodnější umístění reklamy zvedne příjem z PPC reklam o desítky procent.

Je to vidět na experimentování s affiliate, které si evidentně vyplácí. Příjem se zvedl opět na dvojnásobek – z deseti tisíc v srpnu na více než dvacet v září. Největší obrat pak dělají zavedené značky. Lídři trhu prostě táhnou a affiliate se pro ně dělá skoro samo. Do obratů z partnerských programů se začíná promítat i minulý měsíc spuštěná vlastní affiliate síť www.vydelavam.cz. Ještě nás tam čeká plno práce, ale start je docela fajn. Průběžně přichází noví partneři a někteří z nich už začínají generovat pěkné obraty.

Dařilo se i dalším projektům, v nichž mám podíly. Dividendy za tento měsíc vynesly přes dvaatřicet tisíc. Vzhledem k tomu, že se jedná o příjem, se kterým nemám aktuálně de facto žádné náklady (o stránky se starají jejich majitelé a já v minulosti investoval peníze nebo své know-how do jejich rozvoje a rozjezdu), tak je to slušné.

Specifický příjem je z prodeje prostoru pro umístění článků nebo odkazů. Jeho zvyšování by šlo pouze za předpokladu aktivní obchodní činnosti, tj. oslovování nových partnerů a zákazníků. To však není aktuálně v mých silách a tak se mohu spoléhat jen na přirozenou poptávku a stávající klienty. A ti prostě některý měsíc investují více a jiný méně.

Podobně je to i s „organizovaným“ prodejem skrze PPP systémy. V září jsme měli poptávky v podstatě jen z Placla. Majitel konkurenčního Webpostu podle mne trochu rezignoval na propagaci a soustředil se víc na svůj nový projekt – Copywriting.cz. Třetí projekt Kupčlánek v září alespoň na nás také stagnoval, mohu však prozradit, že se pěkně pohnul minulý měsíc. To se ale projeví až v dalším reportu.

Mj. když se zmiňuji o Kupčlánek.cz a Copywriting.cz, přivádí mne to k prodeji placený tweetů. Majitel Kupčlánku Jan Kalianko, vydal eknihu o tom, jak úspěšně provozovat eshop. A rozhodl se jako jeden z kanálů na propagaci využít právě náš systém Pay4t.cz.

Pokud vás zajímá, jak vybudovat úspěšný eshop, knihu můžete zakoupit zde. A když použijete slevový kód KUPONRADAR20, budete ji mít o 20% levnější.

 

Placené tweety využil i specialista na sociální sítě David Lorincz. Jako affiliate partner systému Copywriting je zkusil k získání podpartnerů a zákazníků. A podle zpráv, které od něj zákulisně mám, vyplatilo se mu to. Slíbil mi guestpost, tak uvidíme, pokud se k tomu dostane, možná si budete moci přečíst malou případovou studii. (AKTUALIZACE 14.11.2013 – ČLÁNEK NAJDETE ZDE)

Příjemné překvapení je, že se stále daří prodeji mé eknihy. I když jsem ji vydal již před rokem, stále si své zákazníky nachází. A v září skoro dvakrát víc, než v srpnu.

Trochu nižší byl příjem z prodeje trafficu nevyužitých domén, ale to je dáno jednak změnou odběratele a změnou měření. Počítám, že tento příjem nijak zvlášť neporoste, když si totiž mezi doménami všimnu nějaké, která sama o sobě generuje zajímavý tradic, obvykle se ji snažím využít a postavím na ní nové stránky.

A poslední zdroj příjmů je avizovaný prodej licencí a pronájmy software. Začali jsme s tím aktivně v září a už to něco málo vyneslo.

Co se v září stalo důležitého?

Celkově jsem se ale v září a nakonec ani v říjnu příliš svému portfoliu webů nevěnoval a jsem sám zvědav, zda se to nějak významněji projeví i na dalším reportu (který snad připravím trochu dřív, než tento).  Věnoval jsem se osobnímu rozvoji a sám sobě.

Podnikat jsem začal někdy v roce 1996. To už je docela dlouho. Pokud si představíme člověka jako jakousi nádobu, která je plná myšlenek a energie, pak je jasné, že pokud se tato nádoba sama průběžně neplní, není možné, aby se z ní bralo donekonečna. Takže jsem se ji začal pokoušet znovu doplňovat. Takže za mne bylo asi nejdůležitější, že jsem si to začal uvědomovat.

Co jsem nezvládl a co mne čeká?

Nezvládl jsem dodělat obchodní podmínky v Pay4t. A už mi to začínají vyčítat i uživatelé. Takže to beru jako nedostatek a budu se ho snažit odstranit. Projekt ukázal, že je životaschopný a bylo by škoda, kdyby to zbytečně odrazovalo další zájemce i jeho využívání.

Co jsem se naučil?

Že když chcete dávat, musíte se naučit i brát. A odpočívat.

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

 1. To vypadá už celkem zajímavě
  Jen mám dotaz k těm „dividendám“ – kolik v tom je projektů? Znám jen jeden – patrně ten neúspěšnější. Kolik dalších jich tam máš?

 2. Už jsem si říkal, že s těmi přehledy je nějaké ticho, zatím ani Josef K. nic nesepsal (on je vlastně začátek měsíce dneska), tak jsem zas chytil nějakou motivaci. Na jednu stranu jsem rád, že se ti daří a pořád se takhle držíš i když do všech částí nešlapeš, na druhou stranu mě vždycky trochu štve, že jsem pořád pozadu a to značně, na to, že už do webů taky dělám nějakou dobu. Samozřejmě je chyba na mé straně a snažím se s tím něco dělat.
  Možná se pletu, ale cítím z článku, že ani ty nemáš sil nekonečno a musel jsi trochu zvolnit anebo jsi nebyl tak výkonný jak jsi zvyklý. Já jsem během října „vypadl“ z pracovního rytmu skoro na 3 týdny, sice mi uteklo pár věcí, ale očista stála za to a to víc do toho teď šlapu a doufám, že když začnu konečně věci outsourcovat tak tě během pár měsíců doženu. Otázkou je, kde za pár měsíců budeš ty 🙂

 3. Opět pěkný report. Líbí se mi, jak to máš pěkně rozložené – pokud by vypadl jeden z příjmů, tak to nebude tragédie. Jinak mé reporty jsou stále o kus slabší ;-).

 4. Podle toho, jak se zvedá příjem z affilate to vypadá, že v některém z jarních reportů by mohlo být magických 100.000 kč pouze z affilate :-).

 5. Michale,
  opět krásná čísla, gratuluji k nim. Co mě však zaujalo asi nejvíce je Tvoje uvědomění si v oblasti odpočinku. Sám jsem se zhruba před 3 měsíci rozhodl skončit s prací vždy v pátek odpoledne a dříve, jak v neděli večer nečíst emaily a nepracovat. Díky tomuto kroku se mi podařilo rázně zvolnit a uživat si více volného času. A co je nejdůležitejší, hodně se ulevilo i mé hlavě a odpadla mi velká řada stresu.

 6. Paráda, gratulace. Podobné stránky, které děláš ty jsou motivující pro všechny, včetně mě. Taky se už nějakou dobu snažím vytvářet pasivní příjem, ale toho čehos dosáhl ty asi nedosáhnu nikdy. Nicméně bych se někdy alespoň rád přiblížil. 🙂 Jen tak dál…a hlavně nás nezapomeň dále motivovat a v rámci možností udržovat tento web.
  PS: zajímalo by mě co dělám špatně… 😀

 7. S vlivem na PPC zcela souhlasím, pozměnil jsem umístění a formát a konverze jsou úplně jinde. Vyplatí se to sledovat, protože jde často o násobky výdělku. S PPC teprve začínám víc experimentovat, ale nějaké koruny už to sype a jde to nahoru. Naopak PPP teda absolutní nula, aktivně to nesháním a sám od sebe se už dlouho nikdo neozval.

 8. Hele, jestli si chceš na tu 100K hranici tak postni číslo účtu a já ti to do stovky pošlu zbytek ze svýho. A až se dostaneš přes čáru uděláme to přesně naopak 🙂
  Super výkon, skvělá inspirace. Přeju hodně síly i nadále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.