Přehled příjmů: Srpen 2013

zápisník, knihaSrpen byl úspěšný. Můj měsíční pasivní příjem přesáhl částku sto tisíc korun. Přes pokles řady zdrojů, zejména pak PPC reklamy a prodeje odkazů, se ukázalo jako dobré rozhodnutí zaměření se víc na příjem affiliate. Využil jsem k tomu již hotovou síť webů a tak jsem v podstatě bez zvýšených nákladů dvojnásobil svůj příjem plynoucí z doporučování partnerských webů. eshopů a výrobků. A velkou radost mi udělali i partneři a provozovatelé projektů, do kterých jsem v minulosti investoval, za což jim velice děkuji.

Struktura pasivního příjmu v srpnu 2013

7/13 8/13 % změna
PPC reklama 12.863 10.405 -19%
Affiliate 5.152 10.203 98%
Podíly a dividendy 21.954 24.710 13%
Umístění dodaných článků 22.840 31.090 36%
Prodej odkazů 15.845 12.802 19%
Prodej eknihy 3.349 1.617 -52%
Pay per post 13.073 10.444 -20%
Pay for tweet 155 442 185%
Prodej trafficu 1.234
Celkem pasivní příjem 95.231 102.947 8%

Rozbor jednotlivých položek mého příjmu z on-line podnikání

Srpnová návštěvnost byla ještě nižší, než červencová – alespoň podle přehledů stránek, na kterých mám umístěnou reklamu od Google. Skoro o třetinu (-27%). Na druhou stranu se zvýšil příjem z PPC podle hodnoty RPM (= příjem za tisíc zobrazení) z 23,85 na 25,80 Kč. Proto pokles příjmů z PPC nekopíroval úměrně pokles návštěvnosti, což je fajn.

Už dřív jsem avizoval, že se začnu víc zaměřovat na budování proudu financí z partnerských (affiliate) programů. A jak se ukazuje, vyplácí se to.

Když se dívám do záznamů, je to dáno zejména zapojením se do více programů a affiliate sítí. Určitý příjem už začíná generovat i naše vlastní, prozatím neveřejná affiliate síť, o které jsem se krátce zmiňoval minule.

Během léta jsem zapracoval na umístění jednotlivých propagačních prvků a kombinuji bannery s odkazy v článcích často i (kde to program umožňuje) přímo s poptávkovým i formuláři. Konkrétně s tím mám dobré odezvy u jednoho webu zaměřeného na zdravou výživu. Před časem jsem ho koupil tuším za 10 000 korun a dnes je tento web schopen takové peníze vydělat ani ne za čtvrt roku.

Oproti dřívějšku výrazně poklesl příjem affiliate navázaný na payperpost systémy. Kupčlánek a Webpost byly alespoň za mne minulý měsíc kompletně mrtvé a Placla byla desetkrát méně úspěšná, než minulý měsíc. Zřejmě to souvisí s obecně poklesem PPP o prázdninách. Ještě, že jsou za dveřmi Vánoce…

Naopak velmi příjemně mne překvapily výsledky z Kuponradaru. Přestože zatím neobsahuje mnoho slevových kuponů, jeho měsíční pasivní příjem už přesáhl počáteční náklady na tvorbu i provoz webu.

Celkově stoupl příjem z partnerských programů skoro dvojnásobně.

Tip: Kdo neví, co je to affiliate, případně chce se víc zaměřit na tuto oblast výdělku, doporučuji Máriovu AffilAkademii.

Zajímavý příjem plynul i s investic do jiných webových projektů. Za to nezbývá než ještě jednou poděkovat jejich majitelům a provozovatelům.

Tento měsíc to vypadalo, že se můj pasivní příjem z investičních projektů ještě o kousek zvýší. Měl jsem připravenou šestimístnou částku jako vklad do jednoho zajímavého eshopu. Na počáteční schůzce jsme se s majitelem dohodli, následně si to potvrdili a po zaslání smlouvy o investici, kterou mi připravili právníci, se provozovatel eshopu zřejmě lekl (smlouva byla napsána hodně právnickyJ) a z projektu couvl. Respektive necouvl, ale navrhl vcelku podstatně změnit podíly a poměry, takže jsem z toho vlastně vycouval nakonec já. Ale to se stává vcelku často, většina jednání vyzní do ztracena, mnoho zájemců o investici si zpočátku neumí spočítat co přesně a na co potřebují, co za to mohou nabídnout a zda je jejich představa reálná.

Příjem z prodeje dodaných článků a odkazů je podobný jako minulý měsíc a tvoří podstatnou část z mého pasivního příjmu. Často se mne lidé ptají, jaké mám konkrétně s tímhle náklady a jak získávám klienty.

Podobně jako u dalších zdrojů to chce zpočátku trochu investovat. V tomto konkrétním případě do webů, obsahu a nástroje, který zákazníkům zjednoduší výběr a nákup. Aktuálně provozuji něco přes 300 webů, kde mohou naši zákazníci umístit unikátní článek nebo odkaz. Reálně obsazovaných je necelá polovička. Weby používáme jak pro naše agenturní klienty, tak pro sebe a na podporu vlastních projektů, eshopů atd. Současně na nich prodáváme bannery nebo umisťujeme affiliate prvky. Proto náklady na jejich zřízení a provoz lze dost těžko oddělit. Weby bychom provozovali, i kdybychom na nich odkazy či články neprodávali.

Jediné, co do čeho jsem tedy investoval, byl vývoj nástroje na snadný výběr webu a objednání odkazu. Původně jsem měl představu, že se budou odkazy umisťovat na stránky automaticky a tak jsem si nechal vyrobit rozsáhlý systém. Měl jsem tehdy velké oči a najal si externí firmu specializující se na vývoj v Ruby on Rails. Vývoj se protáhl a vlastně nikdy systém nefungoval na 100%. A ani zákazníci si ho nijak zvlášť neoblíbili. Experiment mne stál kolem 150 tisíc a přinesl sotva dvacet. Naštěstí jsem relativně včas zjistil, že jdeme špatnou cestou a celý projekt jsem utnul.

Ihned jsme začali pracovat na jednoduchém katalogu s možností snadné objednávky. Za pár dní jsme měli vše v první funkční verzi a hned první dva měsíce jsme nasbírali objednávky za víc, než kolik nám vydělal předcházející megalomanský systém. Postupem času se jeho pozadí rozrostlo z pouhého katalogu na nástroj pro evidenci webů, měřič ranků, pomáhá pro snadnější výměnu odkazů a získal řadu dalších užitečných funkcí. A hlavně – vydělává. Práce je se systémem dnes již jen minimálně. Dokonce i umisťování či ukončování odkazů je velmi zjednodušeno. O celý chod se stará kolegyně, která současně píše články pro Placlu a stará se spolupráci s některými externisty. Takže i tento náklad lze dost obtížně vyčlenit z běžných nákladů firmy.

Ale zpátky k srpnovým příjmům. Dalším zdrojem jsou tradičně payperpost weby – tržiště, kde se setkávají zájemci o napsání a umístění článku na blozích a magazínech. Tentokrát příjem rostl pouze u Placly a naopak další mnou využívané systémy – Webpost a Kupčlánek nedodali ani jeden jediný článek. Věřme, že je to jen prázdninami a nejde o setrvalý trend. Konkurence na poli PPP se hodí.

Tak jak roste pomalu náš vlastní projekt na nákup sdělení na Twitteru, tak roste i pasivní příjem. Zatím stále započítávám jen příjem ze samotných tweetů, provize ze systému stále ještě nepokryly náklady na jeho vývoj a koupi. Minulý měsíc přibylo v P4T několik poptávek a to v cenách od koruny do 100 korun za tweet. Je to s podivem, ale tweetovalo se i za tu korunu.

A poslední zdroj pasivního příjmu, který oproti minulému měsíci přibyl, je prodej trafficu z parkovaných domén. Ty mám obvykle nasměrované na některé své projekty, parkování u firem Bodis nebo Namedrive se mi totiž moc nevyplácelo a asi tisícovka domén vydělala mezi 50 až 70 dolary za měsíc u Bodisu a maximálně 20 dolrů u Namedrive. Asi v polovině minulého měsíce jsem zkusil domény nasměrovat na klienta, který měl zájem o tradic a výsledek je o trochu lepší, než běžný parking.

Celkově pasivní příjmy stouply o osm procent a poprvé od doby, kdy je sleduji, překročily stotisícovou hranici. Jen tak dál…

Co se v srpnu stalo důležitého?

Srpen byl dovolenkový, takže se toho moc nedělo. V podstatě pokračujeme na tom, co jsme řešili v červenci – ještě ladíme affiliate síť a oslovujeme provozovatele zajímavých eshopů na spolupráci a připravujeme na překlopení novou verzi slovenského vyhledávače práce a brigád. Systém funguje fajn, ale nejsem pořád spokojen se vzhledem.

A získali jsme prvního platícího klienta pro náš hostovaný jednoproduktový eshop. Ještě k němu nemáme bohužel dodělanou objednávkovou stránku, tak se nemohu chlubit. Prvních 99 korun za pronájem licence za září se tak objeví v dalším reportu.

Co stojí za zmínku? Co mne zaujalo?

Tak především – začal jsem pracovat na uceleném souhrnu včetně konkrétních návodů, jak si vybudovat oline pasivní příjem. Ještě jsem se nerozhodl, zda ho vydám v podobě knihy, eknihy nebo jinou formou. Oslovil jsem prozatím několik vydavatelství se svou představou a uvidíme, co se z toho vyvine. Na knize (protože na 90% to bude kniha, ať už formou ebooku tištěné publikace nebo třeba webu s předplatným) však už pracuji. Pokud chcete vědět o vydání jako první, přihlaste se k odběru newsletteru vpravo nahoře v tmavě modrém rámečku.

Co jsem nezvládl?

Trochu se stydím za to, že jsem nějak významně nepohnul s naší výše zmiňovanou affiliate sítí VyděláVám.cz. Trackovací skripty fungují bez problémů, ale stále jsem nedopracoval vstupní stránky jednotlivých programů, které máme již nasmlouvané. Přestože eshopy už máme napojené, bez jednotlivých landing pages to nechci nějak víc propagovat a pouštět mezi lidi.

Co mne čeká?

Chci se podrobněji podívat na další zdroje pasivního příjmu, jako jsou například fotobanky a stránky s šablonami a skripty.

A samozřejmě bych rád našel pár volných večerů k psaní návodu k pasivním příjmu, kterou jsem vám dnes slíbil.

Co jsem se naučil?

Že když se na něco zaměříte a věnujete se tomu s pílí, pečlivostí a trochou rozumu, máte 99,9% šanci, že se vám to povede.

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

 1. Stovky bych chtěl letos taky dosáhnout, ale nejsem si jistý jestli to vyjde, věřím že jo 🙂
  Eshop chci taky zkoušet, už jsem si objednal prvních pár kusů tak uvidíme. Moc pasivní to ale asi nebude 🙂
  btw. vydělával ti ten parking něco i na .CZ doménách s trafficem?

 2. Provozovat přes 300 webu je celkem drahá sranda a je nutné to i delegovat, ale též jsem zjistil že je to vhodná cesta pro propagaci vlastních projektů a alokování i klientů. Zatím jsem na skromných desítkách webu 🙂 Jinak s těma šablonama je to dobrý nápad, určitě je v tom díra na trhu neb katalogu v češtině třeba na šablony pro WP je jak šafránu.

 3. Díky za pěkný článek, ostatně jako každý měsíc se rád nechám inspirovat. Sám se blížím částce 100.000 korun, ale bohužel je to suma za posledních 12 měsíců. Je vidět že mám stále co dohánět.

 4. Chci se zeptat, kolik jste prodal článků na placle a kupčlánku? který z těch dvou systému je pro Vás lepší? A nebudete zveřejňovat také aktivní příjem .-) ?

  • Aktivní příjem zveřejňuji každý rok v účetní závěrce:)

   Na Placle máme řádově desítky článků měsíčně, na Kupčlánek to bylo tuším celkem 20 článků za celou dobu. Takže je to jasné:)

 5. Radost číst takový report. Je vidět, že to jde, ikdyž před tím bylo asi dost práce s plněním těch 300 webů. Počítám, že to jsou většinou magazíny. Jinak v lepších letech jsem byl o chlup lepší (rekord asi 270 tisíc za měsíc), teď jsem na desetině, ale nevzdávám se :-).

  • Tak nejaka prace s tim jiste je, nastesti mame ted dost velky prisun placenych clanku, jinak si platim nekolik autoru, kteri za vcelku rozumne penize plni hlavne stezejni weby. Nektere weby maji autoobsah a rada z nich ma jen par stranek.

   Blahopreji i 270K za mesic, to je hezke. Kdybych k tomu pripocetl eshopy, tak bych byl taky tak nejak, ale eshopy nepovazuji za moc pasivni (je s tim kazdy den nejaka prace:)).

   Osobne bych se rad dostal s ciste pasivnim prijmem nad prijem z bezneho podnikani, ale to je jeste dost daleko:)

 6. Hezky, jen jsem nepochpil jak vydelavas na kuponovem serveru? Oproti typickym slevomatum mi prijde nevyhodne ze ti nikdo neplati (restaurace, obchod atd), ale zijes pouze z reklamy

  • Podrobnější tipy a návody budou právě součástí připravované knihy, tak se můžeš těšit:))

 7. Ahoj můžu se zeptat, jestli je jedná o čistý příjem po odečtení všech nákladů, nebo jde o hrubé zisky? Nějak jsem to nepoznal :). Jinak super, sen každého „internetového podnikatele“ 🙂

  • V některém z minulých postů o tom píši.

   Příjem = souhrn všech prostředků, které získám výše uvedenými způsoby (bez DPH)
   Náklady = výdaje, které je třeba vynaložit na získání příjmu
   Zbytek je zisk.

   Já příšu o příjmech. Náklady nelze jednoznačně odečíst, píši o tom v článku. Např. weby, kde běhá adsense, provozujiprimárně z jiných důvodů, než pro umístění adsense (a tedy získání pasivního příjmu…).

   • Chápu, šlo mi spíš o náklady na autory článků na obsahové weby, PPC – pokud se platí či další linkbuilding a propagaci. Ale v tak velkém počtu webu je to trošku složitější sledovat, obzvláště pokud se některé stránky realizují pro jiný účel.

    • Autori pisi obsah primarne pro agenturni klienty. Ale napriklad na nekolik clanku na http://www.ecaravan.cz jsem si najal externi firmu s jejich autory. Bylo to v radech nekolika tisic a investice se uz nekolikrat vratila.

     Do linkbuildingu a PPC neinvestuji. Pri takovem poctu webu se ani moc nemusi:) navic weby nepokryvaji konkurencni klicova slova, jako spis niky

 8. Zajímavé statistiky, ale jak již bylo řečeno, tak za tím bylo hodně času a vůbec to není pasivní příjem. Proto trochu nechápu snahu napsat knihu na způsob „jak si vybudovat pasivní příjem“, když sám Michale píšeš, že se o pasivní příjem nejedná.

  Není to trochu bulíkování a pouze snaha o zvýšení zájmu, jelikož podobné knihy jsou hodně vyhledávané?

  • Je to pasivni prijem. Pasivni prijem vznikly bez nakladu, investice a invence a z pasivity neexistuje. Ja ukazuji zpusob, jak ziskat zdroj prostredku s minimem casovych a jinych nakladu, ale ne s nulovym nakladem to slibuji obchodnici s destem:)

 9. Možná stojí za to zopakovat text úvodní stránky:

  Co je to pasivní příjem?

  Co je to pasivní příjem? Nejprve řeknu, co není. Pasivní především neznamená bezpracný. A příjem neznamená zisk. Osobně za pasivní příjem považuji takové prostředky, pro jejichž získání není nutno mé aktuální přítomnosti nebo činnosti. Takže pasivní příjem není třeba práce či služby poskytované klientům v mé firmě nebo příjem z prodeje zboží v eshopech. Většinou jde o příjem, který mi plyne proto, že jsem někdy v minulosti pracoval na něčem, co mi dnes bez většího úsilí nese ovoce. Pokud se tedy chcete také vydat cestou pasivního příjmu, měli bystě vědět, že vás to bude (minimálně zpočátku, možná prvních pár měsíců nebo let) stát nápady, čas, peníze a vůbec to nebude „pasivní“.

 10. Já jsem si už myslel, že Kupčlanek zanikl, taky žádná objednávka. A taky jsem rád, že už je po prázdninách, léto bylo finančně velmi slabé. Ještě že mám hobby, kde se mohu vyřádit a nemusí mě mrzet, že nic nedělám, když ani nevydělávám.
  Ale 300 funkčních webů, to už je opravdu slušné vydavatelství 😉

 11. Jé já chci taky 100.000kč pasiváček, škoda, že tomu vůbec nerozumím a nikde nejsou školící programy. Moc vám to všem přeju a tiše závidím, že jste vážně šikulové.
  Lucka

 12. Castka vypada zajimave – ovsem pri predstave, jak spravuji 300 webu mam mokry hadr na hlave :-). Zajimalo by me proto, jak vypada sprava techto 300 webu – kolik je na tom realne prace? Jenom ty weby pro sebe evidovat musi byt asi pracne (vzpomenete si z fleku na vsechny domeny ;-)? Prijem na jeden web (v prumeru, bez nakladu) je 333 Kc (jak to chapu podle clanku) – je to strategie? Nebylo by lepsi – mit webu min a vydelavat na nich vic?

  • Jak je v clánku uvedeno, weby mam z trochu jinych duvodu, nez, abych pomoci nich zvysoval svuj vedlejsi prijem. Kdyz uz je ale ve firme mame, proc bych je nevyuzil. Jedna cast jsou staticke weby, ktere vznikaly postupne (na webu se pohybuji od roku 1999) a ty se neauktualizuji, protoze jsou proste venovane jen jednomu tematu, kde neni moc co pridavat. Pak je tu znacna cast magazinu, ktere ziji vlastni zivot (napr. http://www.ecaravan.cz) a potom weby, kde neni udrzba, protoze si ziskavaji obsah samy (treba http://www.nasbazar.cz nebo http://www.brigady.sk). Takze ac to vypada slozite, neni tomu tak.

   Proc neprovozuji jen tech prislovecnych 20% a na zbyvajicich 80% se nevykaslu? Protoze system si na sebe vydela a nikdy nevim, kdy se z drive malo vydelavajiciho webu stane vic vydelavajici…

   • Jen doplnim, to nebylo stourani, kritika – je to krasna castka, gratuluji! Jen me (coz je moje ciste osobni potiz) udrzovani cehokoliv ceho je vice nez x kusu desi – zapominam na to, co kde mam; „prasi se na to“, nestiham to „krmit“. Je mi jasne, ze nekdo to ale jinak.

    Je jasne, pokud ty weby vznikaly postupne a uz jsou – proc je nevyuzit – „penize lezici na ceste“.
    Je krasne o tom cist a pripadne snit, ale uplne to neni cesta pro me 🙂 – (coz je asi dulezite rict, kdy to je cesta a za jakych podminek, ze je to dlouha cesta, plna prace) – ty weby se na lusknuti prstu neobjevi a naflakat je jen za ucelem zisku nema asi uplne smysl. Ale cte se to moc hezky :-). Mate zajimavy blog, jeden z mala, ktery se vracim cist. At se dal dari!

   • Dobrý den, já začala pasivní příjem budovat letos a do konce roku si zvládnu naplnit asi 3 weby. Ale měla bych spíš otázky na příjem z eCaravanu a nasbazar.cz . Příjem plyne jen z té reklamy od Google adsense? to jsou přece jen halíře a snad to ani nemá význam ne? Předem děkuji za odpověď Veronika

 13. Ahoj všem čtenářům těchto důležitých informací,
  Jsem moc rád, že i jiným (zkušenějším) lidem se potvrzuje skutečná hodnota affiliate marketingu v pasivním příjmu.
  Nejvíc se mi líbí projekt na prodej tweetů. Jak se projektu daří??
  100 000 už je pěkné kapesné, doufám Michale, že si ho náležitě užijete 🙂

 14. Pingback: Kvalita nebo kvantita? Aneb kdy vyhasnou superstar v infopodnikání? | TOMÁŠ GŘEŠEK

 15. Michale, možná by stálo za to se v některém z příštích textů zamyslet nad tím, kolik tvých vydělaných 100 000 Kč přineslo inzerentům. Možná by se čtenáři divili, jak velká suma se díky tvé propagaci vytvoří. Samozřejmě, že ne úplně bezpracně. Ale s tím se budeš potýkat celou existenci tohoto blogu, při prodeji elektronických knih i na přednáškách. Jsou jednoduše mezi námi snílci a já děkuji i za ně.

 16. z přehledu příjmů si nemohu nevšimnout, že se stále dobře daří prodeji e-knihy. Pokud to není tajné, tak za jak dlouho se zaplatily přímé náklady a kolik času jste strávil vlastním psaním? Má smysl v současné chvíli vydávat papírovou knihu podobného odborného ražení?

  • Knihu jsem psal, když byl čas, asi rok. Náklady na knihu se zaplatily ještě před samotným vydáním (v knize je placená inzerce).

   Papírová kniha je určitě fajn, ale nečekejte, že přímo z knihy se asi neuživíte. Zajímavý je příjem, který na ni dokážete navázat.

 17. Peníze nás nedělají šťastnými, umožňují nám však být nešťastnými poměrně příjemným způsobem.
  Americké přísloví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.