Přehled příjmů: Říjen – Listopad 2013

pohoda

Máte, pravdu, zase flinkám psaní reportů. Ten minulý měl zpoždění měsíc. Tak se to pokusím dohnat tentokrát alespoň dvojnásobným reportem, tedy spíš dvojitým. Podívejme se společně, jaké byly v mém online „passive income“ podnikání měsíce říjen a listopad. Ani jeden z měsíců nepřesáhl magickou hranici sta tisíc, v obou případech chybělo pár tisíc. Ale ani tak nejsem nespokojený. Tak jak to tedy bylo…?

Struktura pasivního příjmu v září – listopad 2013

Zdroj 9/13 10/13 11/13
PPC reklama 9622,5 9010 9494
Affiliate 21577 18551 21044
Podíly a dividendy 32568 32797 36028
Umístění dodaných článků 12890 8340 6330
Prodej odkazů 10050 7560 9555
Pay per post 6568 11126 10423
Pay for tweet 503 930 500
Prodej eknihy 3961 3069 2835
Prodej trafficu 651 478 468
Prodej licencí, pronájmy 1499 1968 1823
Celkem pasivní příjem 99889,5 93829 98500

Rozbor jednotlivých položek mého pasivního příjmu z on-line

Jednoduše řečeno, nahoru dolu. Je fajn, že ne moc, i když neměl bych to zakřiknout, vzhledem k nemilé události, která se mi po minulých dnech stala (budu o tom psát za chvíli), se dá očekávat, že minimálně nějakou dobu bude příjem spíš slabší. Ale o to později…

Díky sledování průběžných statistik jsem přišel na to, proč mi klesá příjem z PPC. Podrobil jsem důkladnější analýze jednotlivé kanály a prošel některé weby. A zjistil jsem, že v tom mám vcelku zmatek. Účet Google Adsense mám už řadu let a v podstatě jsem s ním nikdy nepracoval moc koncepčně. Mám tam plno mrtvých kanálů, mnoho duplicitních, weby, které vydělávají, naopak nemám téměř nijak zvlášť vyčleněné. No prostě zlý sen každého číslomilce a analytika. I tak se mi podařilo z toho zmatku vykutat pár čísel a díky nim jsem přišel, kde má střecha díru. Takže mám co měnit a hlavně zlepšovat.

Pěkný byl v minulých dvou měsících příjem z affiliate. Pomalu se rozjíždí vlastní affiliate síť www.VydelaVam.cz, kde už první partneři začínají konvertovat své návštěvníky v zákazních našich klientů. A protože máme jako správci sítě drobnou provizi z každé úspěšné transakce, věřím, že v příštím roce se začne příjem i z tohoto významněji promítat do celkového příjmu z partnerských programů.

Hlavně v listopadu byl pěkný příjem i z dividend a projektů, do kterých jsem v minulosti investoval. A těším se docela na prosinec, protože minimálně v jednom případě bude vyplacena roční prémie, která se určitě do celkového příjmu docela významně promítne.

Příjem z prodeje prostoru pro umístění článků a odkazů byl oproti září slabší. Tehdy atakoval bezmála třicetitisícovou hranici a činil tak de facto třetinu všech příjmů. Říjen klesl na 27 tisíc a listopad byl ještě o tisícovku slabší. Uvidíme, kam to půjde dál, zda dolu, či nahoru. Velikou neznámou bude totiž, kam se posune po novém roce největší české tržiště s placenými články Placla. Jak možná někteří z vás ví, je na prodej. A ano, je pravda, že jsem byl i jedním se zájemců, kteří se aukce (která končí 8. ledna), zpočátku zúčastnili. Následně cena vyskočila bohužel podvodnými příhozy nad hranici, která se mi zdála rentabilní, aby poté opět klesla. Je však jasné, že aktuálně přihazující cenu vyženou opět minimálně nad tuto hranici (dražitel má nastaven maximální příhoz), takže sám velmi zvažuji, zda se budu aukce dál účastnit. Ve hře je několik zájemců, některé z nich znám osobně a přiznám se, že si neodvažuji odhadovat, zda bude nový majitel pro Placlu přínosem či ne.

Dosavadní vlastník ji vybudoval z ničeho a budiž mu k věčné slávě, jako málokterý z online podnikatelů pochopil, že k tomu, aby se vybudoval úspěšný online podnik, je třeba sáhnout pro zdroje do offline světa. To se mu povedlo, přitáhl do Placly inzerenty, kteří se nepohybují aktivně v prostředí Internetu, nečtou Webtrh, Webfair, Lupu nebo TyInternety, nemají ve svých přátelích online markeťáky a nereagují na affiliate a podobně. Přivedl tyto offline inzerenty a ti svoje peníze. To bohužel ostatní PPP systémy nedokázaly. Po obchodní stránce jsou pasivní a čekají jen na to, co přijde samo. To ale nestačí.

A pak je tu Kupčlánek, který si postupně získává pozici dvojky na trhu, i když zatím s velkým odstupem. I ta velmi pravděpodobně změní po novém roce majitele. Takže uvidíme.

Podobný problém jako PPP systémy, má i náš vlastní systém Pay4t.cz, který se specializuje na nákup placený tweetů od českých twiteristů. V listopadu se podařilo do systému získat hodně zajímavého inzerenta, který si zadal poptávku na tweet za 500,-. To už je zajímavé. Mj. právě o tomto tweetu se rozepisuje na svém webu známý internetový publicista Daniel Dočekal.

Co se v říjnu a listopadu stalo důležitého?

Vlastně jsem to už zmiňoval. Přišel nový prestižní inzerent do Pay4t.cz a ten strhl lavinu registrací. Aktuálně máme v systému již 467 uživatelů. Nejlepší twiterista si vydělal tweetováním 5000 korun.

A nyní se vrátím k avizované nemilé události. Před asi třemi, čtyřmi měsíci jsem se zapojil do jednoho z velkých českých affiliate programů. Využíval jsem k získávání zákazníků různé kanály, od sociálních sítí, přes obsahové weby, až po kuponový web. A právě ten mne ve finále málem stál zablokování účtu s více jak 30.000 korunami za získané provize. Při mé registraci nejmenovaný affiliate program v podmínkách neměl, že se nesmí propagovat skrze kuponové weby, nicméně celkově byly podmínky napsány tak, že v podstatě, měl-li správce pocit, že něco není v pořádku, mohl vyřadit zpětně jakýkoli web. A asi jsem do toho naběhl vcelku razantně (celkový obrat, který jsem udělal, byl přes jeden a půl milionu korun), takže se při žádosti o vyplacení provize správce zaměřil na náš traffic.

Stálo to trochu přípravy a stresu, palmáre za hodinovou konzultaci s právníkem, pár mailů, osobní telefonát a nakonec jsem se v dobrém s affiliate managerem rozloučil, já z affiliate programu vycouval a „na oplátku“ mi byla provize vyplacena bez krácení.

Měsíčně jen tento program dělal mezi 16 – 19 tisíci korunami, což jak vidíte v celkových příjmech z affilu, je docela dost velký koláč. Myslím, že nahradit takový výpadek dá docela dřinu. Ale což, mělo to celé pro mne jedno veliké poučení: V případě jakékoli nejasnosti raději předem kontaktovat affiliate správce či managera a konzultovat s ním naplánovaný způsob propagace. Nakonec affiliate by měl být win-win. Jako kterékoli jiné podnikání.

Co jsem nezvládl a co mne čeká?

  • Mám resty na Pay4t.cz, o čemž jsem se zmiňoval už minule.
  • Ptřebuji si vážně udělat pořádek v účtu a reklamách od Google.
  • Už asi rok si nadávám, že nedodávám nové looky na ekniha.eu, přičemž je už mám v počítači v podstatě před vydáním.
  • Taky trochu flákám svůj eshop (o tom tady na blogu moc nepíšu, protože ho nepovažuji za až tak pasivní příjem) a on mi to kupodivu neoplácí.
  • V říjnu jsem koupil nové auto a stále jsem se nedokopal k tomu, najít kupce na moje milované Subaru Outback. A už by si ho zasluhovalo…

Vidíte, že toho je dost, takže se připadám trochu jako tenhle týpek z videa:

Co jsem se naučil?

Je třeba si číst obchodní podmínky a k věcem přistupovat s chladnou hlavou.

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

  1. Affil pěkně stoupá a zdá že že brzy bude naprosto stěžejní položkou v reportech. Já osobně jsem příjem z affilu za posledních 12 měsíců zdvojnásobil.

  2. Pěkné výsledky. Je dobré, že se ti příjmy zásadně nemění i když zdrojů je hodně. Jsem zvědav na výsledky prosince… 😉 Že by opět přes 100k

  3. Znepokojivá čísla, celkem wopruz. Nebýt těch „podílů a dividend“, tak fakt hrůza. Čekal bych u tebe výrazně vyšší příjmy. Budu se muset hodně zamyslet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.