Vaše otázky kolem pasivního příjmu

Po minulém článku se rozpoutala tady na blogu, na fórech a sociálních sítích diskuze o tom, co je a co není pasivní příjem, případně, co do něj vše započítávám a co ne. Hlavní okruhy dotazů byly tři. Původně jsem chtěl odpovědi zahrnout do připravovaného reportu za měsíc květen, ale nakonec jsem se trošku rozepsal, tak možná je vhodnější se odpovědím na dotazy věnovat samostatně.

Co vše započítáváš do pasivního příjmu?

Osobně do pasivního příjmu započítávám takový příjem, na jehož získání nemusím aktuálně vynaložit více než malé množství námahy, času nebo invence. Vím, že je to trošku subjektivní definice a že malé nebo větší množství si může každý vykládat po své. Zkusím to trochu přiblížit na příkladech.

Moje  firma se zaobírá mj. poradenstvím pro ty, kteří hodlají podnikat na internetu. Pokud se sejdu se zájemcem, hodinu si s ním povídám o jeho projektu a radím mu, jak na to, on mi zaplatí za tuto konzultaci, pak to nepovažuji za pasivní příjem. Pokud si u nás klient objedná audit stránek z hlediska vyhledávačů (SEO), uživatelské přívětivosti, wireframes pro nové stránky nebo třeba analýzu bezpečnosti stránek, případně simulovaný útok hackerů, pak to není pasivní příjem. Každá z těchto činností vyžaduje aktivní momentální náklad v podobně času, personálu a intelektuálu.

Provozujeme několik eshop, jeden s více produkty a několik jednoproduktových. Přestože moc času a energie nezaberou, nepovažuji příjem z nich za pasivní příjem. Pokud se člověk chce věnovat eshopu vážně, zabere to čas i energii. Musí řešit logistiku, marketing webu, objednávky zboží, komunikaci se zákazníky. To určitě není pasivní příjem. Na druhou stranu, pokud mám třeba v eshopu podíl – např. jsem při startu „založil“ nějakou finanční částkou na nákup zboží, poradil se směrem a způsobem reklamy atd. a  dnes již běží web bez mého dohledu, času a počáteční vklad je splacen, mé odměna je pasivním příjmem.

Anebo: Protože se klientům staráme o to, aby měly jejich stránky dobré pozice ve vyhledávačích a k tomu, je jak známo mj. získávat zpětné odkazy z jiných webů, provozujeme také řadu stránek, kde tyto odkazy můžeme přirozeně umísťovat. Příjem z těchto umístěných odkazů do pasivního příjmu nezapočítávám, protože se je třeba logicky o weby starat, plnit je obsahem atd. Provoz webů je pak hrazen právě z příjmu za správu SEO. Pokud však na takový web přijde objednávka „z venku“, že by zde chtěl nějaký majitel eshopu nebo nejčastěji agentura umístit odkaz nebo článek, považuji to za pasivní přijem. Pokud na web umístím formulář na sjednání povinného ručení nebo banner na eshop, se kterým mám sjednanou affiliate spolupráci, případě na mailinglist nastavím autoresponder o produktu, z jehož prodeje opět dostanu provizi, opět to považuji za pasivní příjem.

Co se skrývá za podíly z divident a projektů? Podílové fondy nebo aktivní obchodování nebo jenom pasivní držení akcií dlouhodobě?

Jsou některé projekty, kde jsme odměňování jednak paušálem a jednak odměnou vypočítávanou na základě obratů nebo zisků. U takových projektů se obvykle o část chodu staráme a přímo se tak aktivně podílíme na jeho chodu – ať už je to marketing jako takový, nebo třeba jen dílčí části, jako právě SEO nebo dnes módní inbound marketing. Ani tento příjem do pasivního nezapočítávám. Kdežto pokud jsem někdy v minulosti získal podíl v nějakém projektu nebo firmě a můj počáteční vklad je již navrácen, za pasivní příjem to považuji a objevuje se pak i v těchto reportech.

Jsou s pasivním příjmem spojeny nějaké náklady?

Samozřejmě. Hodně lidí si totiž myslí, že pasivní příjem rovná se zisk. Není to tak. Pokud máte dům a ten pronajímáte, pak to může být také považování za pasivní příjem, ale určitě máte se správou domu, jeho opravami a údržbou řadu nákladů.

Podobně je to i ve webovém podnikání. Pokud se chcete jako já pustit do budování pasivního příjmu, musíte s náklady počítat. Jak už jsem se zmiňoval, v mém případě je to jednodušší, protože stránky primárně provozuji pro jiný účel, než je pasivní příjem. Proto i jejich provoz hradím z jiných příjmů. Jinak pro ilustraci, celkové náklady na provoz, domény a hosting vychází měsíčně cca na 30.000 Kč. Mám několik vlastních serverů nebo VPS, velkou část spotřebují registrační a obnovovací poplatky za domény. Co se týká mzdových nákladů, které jsou přímo spojeny se získáním pasivního příjmu – jedná se zejména o odměnu copywriterům, tak ty se pohybují měsíčně někde kolem 20.000 Kč.

Často však lidé do svých nákladů nezapočítávají svůj čas a to je špatně. I ten má svou hodnotu.

Jak dlouho ti trvalo, než jsi se dostal na úroveň dnešních příjmů?

Osobně se na webu pohybuji někdy od roku 1999. tehdy jsem začal nakupovat domény, zakládal první magazíny. Po celou dobu jsem provozoval různé weby, projekty, eshopy, poskytoval služby svým zákazníkům. O něčem jako pasivní příjem jsem začal přemýšlet někdy kolem roku 2008. Začal jsem jako většina, nasazoval na weby PPC reklamu od Google, sem tam nějaký affiliate program. Takže nejde tak úplně říct, kdy jsem přesně začal a jak dlouho to trvalo. Prostě to přinesly okolnosti. Třeba jeden z projektů, který je schopen opravdu téměř bez nákladů vydělat mezi 7 – 15.000 Kč měsíčně, jsem koupil v roce 2009 za cca 300.000,-. Požádal jsem jednoho z našich klientů, že mu slevím, když mi zaplatí za služby na celý rok dopředu a za ty peníze jsem ho koupil. Trvalo to asi tři roky, než se investice vrátila. A dnes to generuje čistě pasivní příjem, v tomto případě klidně mohu řícti, že zisk.

Na druhou stranu jsem se i minule zmiňoval, někdy se povede koupit web za pár stovek a ten si na sebe vydělá při první objednávce odkazu nebo placeného článku. takže záleží na vaší kreativitě, odvaze, připravenosti a trochu i štěstí.

A samozřejmě, pište a ptejte se v komentářích, rád na vaše dotazy zodpovím. A nezapomeňte se vpravo nahoře přihlásit o odběr bezplatného newsletteru, dozvíte se tak jako první o nových článcích a čas od času vám pošlu tip, který se na webu neobjeví…

 

Update 3.6.2013: Na pár otázek se mne také zeptal Jirka na Mladém podnikateli

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

  1. Super článek, konečně se někdo nebojí odkrýt trochu ze svého podnikání a konkrétně vyčíslit náklady apod. Díky moc

    • Tak to je ot, co aj mne stale unika. Rad by somsa kukol na web /weby z ktorych prameni ten pasivny prijem, aby som sa inspiroval, ale kedze nevidim ani jedne web, tak mi unika pointa. V pripade dobre rozbehnute projektu nie je nasledne az tak tazke aplikovat rozne zdroje pasivnych prijmov, ale ten web tu stale chyba. MOhol by si ho zverejnit? alebo tieto clanky maju len jeden ucel a to navysit tvoj pasivny prijem na zaklade uputaviek kolko zarobis? a Tak ziskavas novych klientov pre poradenstvo, analyzy a podobne?

      • Těch webů je celá řada a v článcích se těch zajímavějších zmiňuji. Takže stačí číst pečlivě a přijdete na ně. Nemyslím, že holý seznam webů by někoho inspiroval…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.