Přehled příjmů: Duben 2013

peněženkaToto je první ze série reportů o pasivním příjmu, který dosahuji jako vedlejší efekt mého podnikání. Pokud čas a chuť vydrží, chtěl bych podobné zprávy připravovat každý měsíc. Základem bude vždy shrnutí příjmů, zamyšlení se nad výjimečnými nebo neobvyklými událostmi uplynulého měsíce, budu sledovat jednotlivé zdroje příjmů a snažit se je analyzovat. Zjistím společně s vámi, co jsem se naučil a pokusím se odhadnout a naplánovat si nejbližší budoucnost. Budu rád, když se mnou půjdete do toho, ať už pasivně jako čtenáři nebo aktivně v komentářích s vašimi nápady, návrhy, ať už souhlasnými nebo nesouhlasnými. Děkuji!

Struktura pasivního příjmu v dubnu 2013

PPC reklama 11040
Affiliate 3472,20
Podíly a dividendy 18294
Umístění dodaných článků 4494
Prodej odkazů 23798
Prodej eknihy 3629
Pay per post 7721
Pay for tweet 842
Celkem pasivní příjem za duben 2013 73290,20

A nyní k jednotlivým položkám: Asi největší zklamání přinesl jinak stabilní příjem z PPP (pay per post).  Jde o umisťování článků na mé weby za úplatu. Nejde tak typicky o pasivní příjem, ale díky mechanismu, který mám nastaven, se o tvorbu textů v podstatě nestarám, jsou na to nasmlouvaní textaři a vše běží jaksi samo, takže z mého pohledu o pasivní příjem jde.

Ale vraťme se k mé nespokojenosti. Doposud jsem používal pro získávání poptávek po placených článkách systém Placla. V poslední době však vzniklo i několik dalších PPP projektů – Kupčlánek, PayPost a Webpost (psal jsem o nich tady). Více konkurence na poli pay per post nepřinesla více inzerentů a více poptávek. Nové weby přinesly každý zhruba desetinu toho, co Placla. No, uvídíme, kam to půjde dál.

Naopak příjemné překvapení byl minulý měsíc prodej odkazů. Ty nabízím jednak přes vlastní katalog a občas využiji i ads.ranky.cz. Ten se podílí na celku jen několika málo procenty, většina prodeje je napřímo.

Něco mezi prodejem odkazů a PPP je umísťování dodaných článků. I to bylo tento měsíc docela fajn. I v tomto případě se ukázalo, že pokud oslovíte správnou cílovou skupinu, vrátí se vám to, i když třeba až později. Nabídka na umístění článků na mých obsahových webech, která vygenerovala tento příjem, byla rozeslána tuším před cca třemi čtyřmi měsíci.

Novinkou a „skokanem měsíce“ se stal příjem z prodeje reklamních tweetů. Před rokem jsem na webtrhu koupil systém PayForTweet.com. Během měsíce změnil majitele a před několika týdny jsem ho převzal zpět. Krkolomná cesta webu, mezitím však vznikla jeho fungl nová verze, nyní pod názvem Pay4t.cz a vcelku slušně se rozběhla a myslím, že tam je ještě velký potenciál.

Za klasický pasivní příjem se všeobecně považuje prodej licencí programů nebo eknih. Licence programů se prodávat teprve chystám, eknihu ale prodávám již od minulého roku. V březnu se jich také pár prodalo, celkem za 3629 korun. Není to sice již 200 knih denně jako na začátku, ale já jsem vcelku spokojen. V porovnání s mými dvěma papírovými knihami, kde podobné peníze aktuálně dostávám od svého vydavatele za půl roku, to není tak špatné.

Provozuji několik stovek webů. Jak jistě pochopíte, několika stovkám webů se člověk nemůže věnovat na 100% naplno. Většina z nich jeden na autopilota, některé z nich mají svou komunitu autorů, další plníme v rámci našich dalších firemních aktivit.  Na asi stovce webů je nasazena PPC reklama (platba za proklik). Před rokem vynášela víc než nyní, něco se stalo a je teď důležité, zkusit vykoumat, co. Mj. víte, že 50% všech příjmů z PPC generuje pouhých pět webů?

A pak je tu affiliate – tedy doporučování jiných služeb nebo výrobků. Pokud někdo z mých čtenářů či návštěvníků webu na doporučení dá a výrobek nebo službu zakoupí, prodejce mi přenechá část svého zisku. Na affiliate se moc nesoustředím a možná je to chyba. Faktem je, že s ním nemám až tak dobré zkušenosti. Najít kvalitního partnera, který dodává dobrou službu, je kumšt. Affiliate programů jsou mraky, ale málokterý je výhodný nejen pro jeho vyhlašovatele. To je prostě fakt. Dlouhou dobu třeba na svých webech poskytuji prostor Nábytku Forliving. Na provizi ve výši nějaký 8000 čekám už od konce minulého roku. Na každou upomínku mi druhá strana odpoví ve stylu „už se na to kouknu“, případně „už to posílám“, ve skutečnosti skutek utek. Nebo prodej různých infoproduktů, to je samostatná pohádka. Třeba affiliate Hubnutí hrou. Konverze 0,5% (mj. stále nechválená), také nesvědčí úplně o vhodně zvoleném partnerovi. V porovnání s jinými affiliate programy, kde dosahujeme konverzí až kolem 6,5%, je to slabé.

A posledním zdrojem pasivního příjmu, který jsem minulý měsíc zdokumentoval, je příjem z dividend a podílů v projektech, do kterých jsem v minulosti investoval buď peníze, nebo jinou nepeněžní investici. Do svého přehledu počítám jen ty, kde už byla původní investice splacena a projekt si na ni vydělal. Ty jsou stabilně rostoucí a děkuji tímto na dálku majitelům projektů, kteří se tak dobře o mou investici starají.

Co se v dubnu stalo důležitého?

Už jsem se o tom v krátkosti zmiňoval. Spustili jsme novou verzi Pay4t. A vypadá slibně. Dokonce jsem dostal další nabídku na vstup investora. Zatímco tem poslední systém nikam neposunul a v podstatě pod jeho taktovkou stagnoval, nový zájemce má za sebou služné obchodní zázemí a zkušenosti. Uvidíme, zda jeho případný vstup přinese potřebnou synergii a tedy i vyšší level.

Důležité také bylo, že jsem se rozhodl psát nakonec pod vlastním jménem a s přiznanou identitou tento web. Uvažoval jsem o něm již delší dobu, ale stále jsem nevěděl, jak to celé pojmu. Dokonce jsem se ptal i na názory na Twitteru a Facebooku. Bylo to tak půl na půl. Na Facebooku se ozývaly názory, že není podstatné, že je autor podobného webu neznámy (podobně jako je to třeba u webu inwebstor.cz), naopak respondenti z Twitteru  preferovali znát autora a jeho osobu. Nakonec převážila varianta neanonymního blogu.

Co stojí za zmínku? Co mne zaujalo?

Když jsem přemýšlel, co bych tak v tomto článku vypíchl, v hlavě mi z minulého měsíce utkvěla jedna událost. S oblibou stavím blogy a weby na expirovaných doménách. Mají většinou historii a často i slušné hodnocení od vyhledávačů (ranky).  Nejinak tomu bylo i v březnu. A tak jsem koupil jednu takovou expirovanou doménu. Náklady byly do dvou stovek za doménu, hosting v podstatě nepočítám, protože mám u TELE3 několik vlastních serverů. Na web mi napsali mí spolupracovníci pět článků a přišla první objednávka na dodaný článek za 2000,-. Dohromady jsem měl web necelý týden a investice se tak zcela vrátila a web si vydělal na celý rok provozu. Prima.

Co mne čeká?

V květnu se soustředím na rozvoj jednoho z nových produktů, který by mi mohl přinést zajímavý zdroj z prodeje licencí. Jak bude připraven a bude generovat prvních pár korun, rád se s vámi o něj podělím.

Také bych chtěl udělat audit svých webů v návaznosti na jejich potenciál coby nosičů affiliate prvků. A když už budu mít weby pod drobnohledem, určitě využiji i nových formátů Google Adsense, které nyní nabízí.

Co jsem se naučil

Že je třeba si pečlivěji vybírat partnery (fail s affiliate), že je větší konkurence neznamená automaticky více příležitostí (payperpost) a že příležitostem se musí jít naproti. A samozřejmě jsem si připomněl, že pasivní příjem neznamená být pasivní.

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

 1. Moc pěkný report Michale.

  Opravdu se jedná o pasivní příjem, nebo si jen tak nazval svůj blog? Vidím tam velkou část z prodeje odkazů a PPP, což musíš umisťovat ručně, nebo to máš nějak automatizováno?

  • Odkazy se umisťují ručně, ale za pasivní příjem to považuji, protože umístění odkazu mi nezabere nějak významně času, případně to umisťuje za mne webmaster. Pokud máš dům a ten pronajímáš a v něm máš domovníka, tak příjem z nájemného je také pasivní příjem. V bočním menu vysvětluji, že pasivní příjem neznamená vždy 100% zisk, i s ním jsou spojeny určité výdaje. Mít pasivní příjem s absolutně nulovými náklady je pohádka a mýtus. Co se týká PPP, tak tam se také zmiňuji, že na to mám externisty, kteří mi články na weby produkují.

  • Samozřejmě. Vždy jsem říkal, že pasivní příjem neznamená nebýt aktivní (minimálně někdy v minulosti). Ale jak jednou řekl jeden člověk, když se ho zeptali na to, proč tak moc pracuje: „Protože jsem tak líný, že jednou bych nechtěl dělat vůbec nic…“:)

   • Vybavuje se mi komický příběh jednoho podnikatele, který přišel na břeh jezera a uviděl rybáře, jak
    tam nečinně leží a odpočívá.
    Udiveně se ho ptal: „Prosím tě, proč tady ležíš a nic neděláš?“
    Rybář mu odpověděl: „Ráno jsem nalovil ryby, žena je šla prodat, a tak ležím.“
    „A proč nevyjedeš znovu lovit? To už by teď ryby nebraly?“
    „No, možná by braly, ale nevíš, proč bych to dělal?“
    „Ty nevíš proč? Prodal bys je, měl bys víc peněz, mohl by sis toho víc koupit…“
    „Koupit? Co bych si podle tebe měl koupit?“
    „Mohl by sis koupit větší člun a lovit ještě více ryb.“
    „No dobře, a co bych z toho měl?“ ptal se rybář.
    „Ty snad nejsi normální! Co bych z toho měl… Přece by sis mohl koupit velkou rybářskou loď a najmout si pomocníky. Už bys ani nemusel sám lovit, jenom bys šéfoval té lodi a měl bys zisk z práce svých pomocníků.“
    „A nevíš, co bych z toho měl?“ řekl s podivem rybář.
    „Co bys z toho měl?! Pak by sis pořídil třeba fabriku na zpracování ryb a ty bys byl jen majitelem, platil bys ředitele, který by se staral o její chod. A už bys nemusel dělat vůbec nic, všechno by za tebe dělali ostatní.“
    Rybář hleděl stále nechápavě: „Ale teď mi vysvětli, co bych z toho vlastně měl?“
    Podnikatel nadšeně završil svou vizi: „Pak bys třeba mohl jít klidně každý den na pláž, lehnout si tam a nic nedělat.“
    Rybář odvětil: „A co myslíš, že právě teď dělám?“

  • No, ono to neni ani tak o vysi, jako o samotne ceste. vyse je relativni. Pro nekoho je 10.000 mesicne vedle vyplaty super, jinemu nestaci 100.000,-

 2. Skvělý přehled – mě by popravdě stačilo „Podíly a dividendy“

  … za tím se skrývá co? podílové fondy? nebo aktivní obchodování? nebo jenom pasivní držení akcií dlouhodobě?

  • Jedná se jen o projekty spojené s Internetem. Např. jsem podpořil rozjezd projektu penězma nebo třeba jsem pomohl s vývojem jednoho obchodního systému a teď beru určitou fixní odměnu z každého jednoho prodaného kusu.

   „Off-line“ akcií mám jen pár u takových těch klasik, co každý rok přinesou 5 – 10% na dividendách. Většiny akcií jsem se zbavil včas se ziskem, o tom bych možná mohl napsat někdy příště.

 3. Velmi zajímavý a inspirativní článek. Díky za něj, a především za to, že celý tento web není anonymní, tím pro mne obrovsky stoupla hodnota informací, tohoto typu. Dávám do čtečky a přeji mnoho zdaru.

   • Jo takto 🙂 no vidíš, já opět od tohoto měsíce začal být. Já spíš myslel jestli bereš pasivní příjem i to co pasivně vydělává s.r.o. Protože samo s.r.o. má další provozní náklady, a tak to není takový ten „vysněný“ pasiv co každý čeká. A spíš než pasiv to spadá do výnosů firmy.

    Pak jsou pasiva typu ty dividenda, odměny z autorských honorářů, výplaty odměn, atd. co chodí na BÚ a nevyžadují žádné další aktivity.

    • Pro mne není podstatné, skrze jakou entitu ke mne peníze přijdou. Tak jako tak si kus ukousne stát na daních, pojistném atd. Ať už to jde přes účet s.r.o., nebo na můj osobní účet.

     Příjem, který zveřejňuji je v hrubém a bez DPH. A vybírám pouze ten, který naplňuje většinu znaků pesivního příjmu, tj. že nemusím aktuálně vynakládat větší námahu na jeho získání (což třeba u služeb pro klienty třeba je, stejně tak u provozu eshopu atd.)

 4. Teším sa, že vznikol nový blog tohto typu. Ostatné už pomaly ale isto zapadajú prachom, držím palce aby tento vydržal čo najdlhšie.

  Neprezradíš z akých projektov ti idú dividendy ? Ešte by ma zaujímalo, či si pamätáš, koľko ti trvalo, kým si prešiel z tej fázy aktívneho do pasívneho režimu, pretože ja som momentálne v tom aktívnom. 🙂

  Inak pred rokom som kúpil doménu, ktorú som oprášil pred pár dňami a zistil som, že je 7 rokov stará a voľakedy ju mala česká firma, ktorá vytvárala weby, takže na ňu ešte stále ide zopár odkazov z tých stránok.

  • Marku: Ad dividendy – obecně jsem se tu o tom rozepisoval. Myslím, že pro účely tohoto blogu není až tak nutné uvádět konkrétní jména lidí a projektů, do kterých jsem investoval, například protože by si to oni nemuseli přát. Obecně jde o webové projekty. Stává se celkem často, že za mnou lidé chodí o radu nebo investici a sem tam něco vyjde. Příjem z i minulého měsíce plynul z jednoho mezinárodního projektu a jednoho prozatím českého.

   A jak dlouho to trvalo? No ono to v podstatě trvá stále:) Stále investuji do nový projektů, webů a zdrojů pasivního příjmu. Baví mne to jako výzva a stále jsem ještě nedosáhl svého cíle (viz popovídání v pravém menu). Ale obecně mi dnes finance nesou weby, které jsem koupil nebo zakládal třeba už v roce 2000, stejně tak weby, které jsou kupoval před několika málo rokoy, třeba http://www.brigady.sk je jedním z webů, které mi už na sebe vydělali a teď v podstatě jen „sypou“.

 5. Díky tweetu Draga jsem se dozvěděl o tomto webu, tak také dávám do čtečky. 🙂 Podle mě je dobře, že není anonymní a případná anonymita by musela být dohnána zajímavou výší příjmů. A ty máš obojí. 🙂
  Myslím, že zrovna sepsání a publikace knihy by se dalo považovat za jeden z nejpasivnějších příjmů, ale u nich je to tak, že tomu musíš věřit, pracovat zadarmo, věnovat tomu čas a pokud se to ujme, teprve potom máš ten vysněný pasivní příjem.

  • Tady se musím Michala zastat. Rozhodně se nestal „propagátorem peněz bez práce“. Ti kdo Michala znají osobně, tak ví, že vždy byl velmi pracovitý člověk plný kreativního myšlení. Za ním stojí několik knih, vlastních projektů a tuna spokojených zákazníků. A pokud se mladí pustí do vytváření obsahu – jen prosím – přeji jim to. Rozhodně je to lepší než nic nedělání u Facebooku, počítačových her nebo televize.

 6. Díky za pěkný a inspirativní přehled. 🙂

  Také zkouším vybudovat si určitý pasivní příjem, ale zatím se mi to daří hlavně v oblasti PPC reklamy. Pokoušel jsem se nyní více proniknout do affiliate a zkusil jsem podobně jako ty také program Hubnutí Hrou. Přitom jsem si myslel, že se cílová skupina pěkně kryje se zaměřením mých webů a z hlediska konverzí zdarma to vypadalo velice slibně. Bohužel jsem skončil podobně jako ty s výslednou 1 placenou konverzí. 🙂 Podobné výsledky ale potvrzovala většina ostatních affiliate partnerů.

 7. Hezký, jen více takových blogů. Nenech se odradit závistivci, kteří se, jak bude růst tvůj příjem určitě najdou. Kopírovačů bych se také nebál, protože ti neuspějí pokud se tomu nebudou dlouhodobě věnovat prvních pár let. Bez toho se úspěšné portfolio sestavit nedá.

 8. Michale, díky za tento web, je to velice inspirativní. Ukládám do RSS čtečky. Provozovat několik stovek webů – to teda klobouk dolů. Zároveň velmi oceňuji neanonymitu, protože tím pro mě informace na tomto webu mají několikanásobně větší váhu, než kdyby to bylo anonymní.

 9. Ako „málo“ stačí na to, aby si dokázal prilákať ľudí. Podobné reporty (stránky) sú ideálnou variantou ako inšpirovať ďalších a ďalších webmasterov k väčšej pracovitosti a túžbe nadobudnúť rovnaký, resp. väčší pasívny príjem.

 10. Já jsem zatím ve fázi začátečníka a plně souhlasím, že pasivní neznamená bez práce. Jsem pro neanonymitu webu, zejména u vysokých čísel. Působí to mnohem důvěryhodněji a navíc to pomáhá získat další zakázky a budovat reputaci. Také jsem dlouho váhal a teď už třetí měsíc publikuju pravidelné týdenní reporty – je to docela slušná motivace a navíc to udržuje přehled o pokroku (či stagnaci).

 11. Dělat pasivní příjem v česku je zbytečná práce. Obzvláště tedy weby zaměřené na výdělek z adsense či affiliate – vydělávající na návštěvnosti a interakci. Na co by mi bylo udělat web: nejlepsinuzdolesa.cz když to přesné klíčové slovo hledá měsíčně 150 lidí. Na to samé klíčové slovo můžu mít v zahraničí tisíce přístupů. Stačí se „jen“ dostat nahoru v google a máte skoro vyhráno. Snad na to jednou budu mít čas. Doporučuji sledovat blog od Patta Flynna, který brzo rozjede jeden takový projekt live a bude ukazovat od začátků až po income takovýto web. http://www.smartpassiveincome.com/

  • Mám možnost vydělávat spoustu peněz, ale nemám na to čas, protože musím psát komenty na netu. Ale pořád je to lepší, než kdybych s partou někde fetoval. LOL!

 12. Tak jsem se sem taky hrnul, abych se podíval na čem všem ty vlastně dokážeš vydělat. Protože je ta výše výdělku vždy úměrná vynaložené práci, tak tu výslednou sumu až tak moc hodnotit nejde. Vezmu li v potaz počet tvých webů a spočtu li PPC, Affil, PPP které používám také, tak jsem vlastně sám se sebou spokojen 🙂 Zeptal bych se na to, jestli je ten „pasivní“ příjem hrubým ziskem bez DPH před a nebo po odečtení nákladů, protože to je poměrně velký rozdíl. Jsem zvědav, jak se ti která skupina výdělků bude pohybovat. Jak jsi na tom vlastně s tématem webů, při tomto počtu předpokládám, že půjde o poměrně velký tématický záběr. Nebo máš téma kterému si věnoval například 10 a více webů?

 13. Gratuluji, fakt perfektní perfektní příjem. Na prodej odkazů používaš jen adsense, nebo i sklik? Porovnavals výkonost? Jinak osobně bych se spokojil s částkou co je u prodeje odkazů 😉

 14. Dobrý den Michale,
  skvělý web, díky za něj. Je inspirací pro všechny.

  Rád bych se zeptal blíže k příjmu „podíly“. Určitě nejsou potřeba žádné URL a jména, ale spíše nastínění pro představu.
  Např., jak a podle čeho si nastavit % ze zisku (nebo raději obratu?) eshopu, který zafinancuji a na jakou dobu?
  A lze určit podle Vás minimální investici, na kterou začínající provozovatel eshopu uslyší?

  Ze zkušeností zcela jistě máte představu, uvítám i hodně obecné informace.

  Moc díky, mějte se fajn.
  Jirka.

 15. Geniální a hlavně motivující!
  Díky neanonymitě věřím, že bude tento web stejně kvalitní jako předchozí knihy o SEO. Michal je prostě šaman 🙂

 16. Michale jsi frajer. Perfektní blog. Snad si spousta lidí uvědomí, že pasivní příjem skutečně nespočívá v nicnedělání 🙂 Těším se na další reporty.

 17. Michale klobouk dolů před tvou pílí. Mám rád lidičky za kterýma je něco vidět. Vím také že „TO“
  nepřijde jen tak. Za tím vším je nesmírna obět v podobě času. Jsem rád, že jsem objevil Tvůj blog. Budu tady častějším hostem. Díky a měj se hezky.

 18. Pingback: Přehled příjmů: Květen 2013 | Můj pasivní příjem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.