Přehled příjmů: Červen 2013

peněženkaMinulý, květnový report jsem začínal statistikou návštěvnosti tohoto blogu. Ta se příliš nemění, stále na web chodí měsíčně kolem 2000 návštěvníků, zvýšil se o 66 % počet návštěv, což znamená že část z vás se vrací na web opakovaně.  Největší návštěvnost byla minulý měsíc logicky v den vydání květnového reportu. Ten si první den přečetlo celkem 895 z vás, což je asi o 150 víc, než byla čtenost dubnového reportu v den jeho vydání. Vedle tradičně sociálních sítí byla nejvyšší návštěvnost z podčlánkové reklamy na webu Petra Jeníka, kde jsem za 150 korun získal 508 návštěv. Celkem 456 návštěv bylo z rozhovoru s Jirkou Rosteckým na Mladém podnikateli. Mailový zpravodaj si do dnešního dne objednalo 236 z vás (do minulého článku to bylo 108). Děkuji.

Struktura pasivního příjmu v červnu 2013

Zdroj květen 2013 červen 2013 % změna
PPC reklama 11578 12571 8,6 %
Affiliate 3723,8 3590 -3,6 %
Podíly a dividendy 17319 12687 -26,7 %
Umístění dodaných článků 4610 7650 65,9 %
Prodej odkazů 1824 7560 314,5 %
Prodej eknihy 4134 5125 24,0 %
Pay per post 11337 11332 0,0 %
Pay for tweet 100 350 250,0 %
Celkem pasivní příjem 54625,8 60865 11,4 %

Červen je divný měsíc, divnější snad už je jen červenec a srpen. Lidi už se cítí jednou nohou na dovolených, návštěvnost většinou moc neroste. Určitě jsou weby, které naopak zaznamenávají před prázdninami návštěvnický boom, takže by se to mělo projevovat i na případném příjmu z reklam nebo affiliate. Sám mám takových webů však jen minimum, takže se to do příjmu moc neprojevuje. Letní měsíce je i mimosezóna některých projektů, v nichž mám podíly, i proto se právě u příjmu z divident projevil skoro čtvrtinový pokles.

Pasivní příjem za minulý měsíc bych mohl reportovat vyšší, rozhodl jsem se ale nezapočítávat do něj ty, které v podstatě žádným způsobem nesouvisí s on-line podnikáním. Typicky se jedná o příjem z pronájmu. Konečně se mi totiž podařilo pronajmout jednu nemovitost, která ležela přes rok ladem. Jedná se o kanceláře, kam se nastěhovala parta kluků stojící za projektem Šetříme čas.

Rozbor jednotlivých položek

V červnu se dařilo prodeji dodaných článků i odkazů. Do prodeje odkazů se promítlo i prodlužování již dříve zakoupených reklam. Sice to stále není to samé, jako v rekordním květnu, ale i tak to udělá radost. Také se ukazuje dobrý způsob prodeje reklam v nových článcích na tematicky zaměřených webech. Obvykle stačí zaslat maily jednomu nebo dvěma potenciálním zájemcům a výsledkem je příjem za reklamu, která mnohonásobně pokryje náklady na napsání článku.

Zajímavý vývoj dělá oblast pay per post tržišť. Jedničkou je stále a zřejmě minimálně počtem aktivních a platících inzerentů zůstane Placla, souboj se ale odehrává o dvoujku na českém trhu. Zatímco skokan minulého měsíce systém Kupčlánek, spadl dolů, postupně se zvyšuje příjem ze systému Webpost. Naopak stejným majitelem mnohem více promovaný PayPost je zatím jen slabým odvarem. Takže zatím to vypadá následovně: Kupčlánek sice má pár poptávek, ale inzerenti obvykle nemají v systému dobitý kredit. Přestože se jeho provozovatel chlubí vysokým průmerem za jeden článek, v tržišti se už začínají objevovat poptávky na texty za nesmyslně nízké částky typu 75 korun za článek atd. Chvályhodná snaha třídit weby podle návštěvnosti a zkvalitnit tak výběr se nesetkala s velkým zájmem blogerů – z 622 blogů zveřejnilo statistiky jen 23 z nich. A ani PayPost, který chtěl od začátku oslovovat inzerenty, kteří preferují tzv. kvalitní a navštěvované blogy, prozatím negeneruje téměř žádný obrat. Naopak Webpost, který nemá v podstatě žádná omezení vstupu webů a ani neomezuje částky za publikaci, pomalu roste. Co to vypovídá o trhu PPP v Čechách? Nic nečekaného. Přes volání části inzerentů a blogem po kvalitnějších poptávkách a magazínech, většina si žádá levné články bez většího tlaku na kvalitu. Prostě slyšet jsou ti, kdo by rádi nakupovali u rodinných řezníků maso z biofarem, ale většina bude stále kupovat klišky na umělohmotném tácku v supermarketech.

Ale zpět od filozofování. Affiliate sice meziměsíčně o pár korun poklesl, mám z něj však přesto radost. Absolutní čísla v minulém reportu totiž ovlivnila jedna relativně vyšší odměna, když se ale dívám na jednotlivé položky z června podrobně, většina affiliate programů, kterým jsem se začal věnovat intenzivněji, významně rostla. Třeba příjem ze sítě adbenefit vyrostl o 365 %. Díky webu www.kuponradar.cz a novému doplňku do Firefoxu narostly významně i příjmy z dalších affiliate programů – třeba Wedos, kde můžete díky Kuponradaru ušetřit 25 – 50 %, stoupl o neskutečných 9460 %:-)

Radost mi dělá i rostoucí počet zakoupení eknih na www.ekniha.eu a věřím, že bude i do budoucna, během léta chystáme vydat několik dalších ebooků.

Co se v červnu stalo důležitého?

Dost času jsem věnoval webu eCaravan.cz, je to pro mne srdeční záležitost a opravdu mne baví a jsem rád, že po několika měsících provozu začíná reálně vydělávat. Také získává denně nové fanoušky na Facebooku, po měsíci jich máme přes 700 a vypadá to, že jdeme správným směrem.

Také jsme finišovali na zmiňovaném pluginu pro Kuponradar do Firefoxu.

Konečně jsem se odhodlal a začal opravovat weby, které ležely ladem a dosud negenerovaly ani korunu – ukázkou je třeba tenhle.

Co stojí za zmínku? Co mne zaujalo?

Moc často mezi webové lidi nevyrážím, v červnu jsem ale udělal výjimku a dorazil na 13. Internet Marketing Sraz do Ostravy. Měl tam přednášku Honza Linhart, se kterým jsem psal svou druhou knížku o SEO. Měl přednášku o delegování, takže jsem si opět připomněl, jak je dobré nechat taky nějakou tu práci na ostatních.

Mj. další IM sraz bude úterý 23.7.2013 večer a neprozřetelně jsem se nechal vyhecovat k přednášce. Téma ještě nevím, nechal jsem to na Jakubovi, který akci pořádá, ať navrhne tři témata a nechá o nich hlasovat na webu, takže jestli chcete, můžete se zapojit do ankety a třeba se uvidíme osobně v Ostravě. Kuba jde s dobou, takže se můžete přihlásit i na Facebooku. Akce bude v ostravské restauraci Amfora, dělají tam dobré topinky a můj oblíbený lososový tatarák.

Co jsem nezvládl?

V podstatě bych mohl zkopírovat odstavec z minulého měsíce, kdy jsem se chtěl věnovat rozvoji jednoho z projektů, který by mohl zvýšit pasivní příjem z prodeje licencí. Nepovedlo se. Zůstává ve složce „Jednou možná“.

Co mne čeká?

Léto, cestování obytňákem a méně času u počítače. Takže se ukáže, nakolik je můj příjem pasivní a jak bude růst opravdu bez mého přičinění.

Co jsem se naučil

Že čas je příliš vzácný na to, abychom jím plýtvali na věci, které nás nebaví. Někdy ale právě ty přinesou mnohem více zábavy, než jsme původně očekávali.

3. knihy, které by vás mohly také inspirovat

Vaše názory a komentáře [napište vlastní]

 1. Zdravím, vím, že mi do toho nic není, ale cca kolik webů (a s jakou návštěvností) musí mít člověk na PPP, aby se dostal na taková čísla? Děkuji

 2. To srovnání PPP systémů je zajímavé. Díky za něj.
  Wedos affil je šílenost. Články které jsem mu věnoval měly CPT 300 – 350 CZK. Chybí mi tam možnost přiřadit kupón k affiliate partnerovy jak to má Hostgator. Ptal jsem se na to a je to v plánu, ale ne brzo.
  Souhrn jako vždy inspirativní. Díky za něj, rád jej nasdílím.

 3. Jedinnou změnou je to, že se WebPost rozjel a PayPost stagnuje a neroste.

  WebPost.cz nedávno překonal PayPost v počtu odeslaných nabídek a napsaných článků.
  Na to, že jej nijak nepropaguji a celou dobu jel samospádem a až dosud byl na druhé koleji, je to překvapivé, ale o to více z něj mám radost. PayPost má ale nadále nejvyšší průměrnou cenu článku (aktuálně 475 Kč).

 4. Michale,
  opět krásná čísla. Potřeboval bych se dostat na tvá čísla z oblasti PPP, tam stále zaostávám.
  Co mě ale v červnu potešilo byl fakt, že jsem vyrostl v oblasti affilu, kde se mi podařilo dostat se na pětinásobek Tvých výsledků – aspoň něco 😀

 5. Opět super report. Sám bych se chtěl ještě rozhoupat k těm „jednou možná“. Vždy si říkám, zda by teď 2 dny práce mohly udělat projekt, který by vydělal dost, a já jej pořád vědomě odkládám, o kolik se tímto připravím, ale to máme asi všichni 🙂 Moc se těším na přednášku na imsraze, která bude na téma: Co se vyplatí v businessu – být hodný nebo zlý?

  • Vojtěchu myslím, že ukázat na českém trhu přehled webů a ještě k nim dosadit výdělky, znamená často říct si o konkurenci, vykrádání nápadů a kopírování. Krásným příkladem byla vlna slevomatů, nebo často i prodej nečeho na webtrhu. Podle toho jestli jde o weby vydělávající velkou návštevností a objemem (tam z kopírování není potřeba mít moc obavu), nebo jestli jde o strategii malých webů s nízkou konkurencí, případně nalezení nějaké vhodné niky. Tam je naopak velice vhodné weby nezmiňovat. Myslím, že už to jak Michal popisuje své příjmy je dál, než jsou často ochotní internetoví podnikatelé zajít (nemluvím o teoretických pokusech jako dělá inwebstor, protože tam jsou i po delší době malé příjmy a navíc své weby taky nezmiňuje).

   Pro konkrétnější zmínky doporučuji naštívit občas nějaká osobní setkání a srazy, zajít na nějakou tu konferenci., Při osobním povídání často není problém nějakou tu konkrétnější informaci pustit.

   Jinak ty weby jde docela dobře zjistit, ale bude to stát trochu námahy a maličko znalostí jak na to .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.